Velmistři tovaryšstva rožmberské zlaté lebky
Petr Vok z Rožmberka
(1. října 1539 Český Krumlov– 6. listopadu 1611 Třeboň) byl český šlechtic z rodu Rožmberků. Patřil k předním postavám českých dějin 16. a 17. století. František Palacký o něm napsal, že je vedle husitství druhým největším vrcholem naší minulosti. Byl posledním narozeným i zemřelým příslušníkem rožmberského rodu. Byl zakladatelem a prvním velmistrem Tovaryšstva rožmberské zlaté lebky.
Více na cs.wikipedia.org nebo na encyklopedie.ckrumlov.cz
Jan Jiří ze Švamberka
(30. srpna 1548 / 1555?, hrad v Ronšperku– 15. dubna 1617) byl český šlechtic, pán ze Švamberka, známý především jako dědic rožmberských držav po Petru Vokovi, posledním z rodu Rožmberků. Své bohatství doplnilo o celé rožmberské panství, Nové Hrady, Libějovice, Borovany i Třeboň. Zasloužil se i o to, že původní erb Švamberků byl obohacen o rožmberskou růži.
Byl dvakrát ženatý a krom dcer měl tři syny: Jana Erazíma, Petra a Adama. Celý jeho majetek po jeho smrti zdědil syn Petr, který se sice dokázal prosadit jako vedoucí osobnost českého stavovského povstání, nicméně kvůli sporům s císařem Ferdinandem II. byl jeho majetek zkonfiskován a on o vše přišel. Smrtí Janova syna Adama roku 1664 celý rod po meči vymřel.
wikipedie.cz
Petr ze Švamberka
Po smrti Jana Jiřího ze Švamberka roku 1617 převzal správu nad rodovým majetkem jeho syn Petr. V roce 1607 se stal hejtmanem plzeňského kraje, v roce 1612 doprovázel Matyáše k volbě do Frankfurtu. V roce 1615 převzal správu rodových statků, z nichž platil luterské německé kazatele v Praze. Za stavovského povstání v roce 1618 byl členem stavovského direktoria a jedním ze zemských správců, sám vydržoval praporec pěchoty. Za Fridricha V. Falckého byl nejvyšším sudím dvorským. V roce 1621 posmrtně odsouzen a jeho majetek byl zkonfiskován.
wikipedie.cz